Ürün tasarimcisindan: iPhone X’e nasil tasarim yapilir?

13.11.2017

Bugün itibari ile iPhone X resmen piyasaya çikiyor. Piyasaya sürülmüs olan ilk uçtan uca retina ekran iPhone olma özelligi bulunan iPhone X’in tasarimcilar ve gelistiriciler için ek is anlamina da geliyor. Var olan uygulamalarin iPhone X’e uyumlu hale getirilmesi hem tasarim hem de kullanici deneyimi açisindan yapilmasi gereken bir çok yenilik bulunuyor.

In The Pocket’de ürün yöneticisi olan Niels, Medium üzerinde yayinladigi blog yazisinda, ürün yöneticileri ve gelistiricilerin iPhone X için gelistirme yaparken nelere dikkat etmeleri gerektigini oldukça güzel bir sekilde açiklamis. Bazi önemli basliklari sizlerle paylasacagim fakat siz yine de yaziyi okumayi ihmal etmeyin.

Ekran: 

iPhone X’in yenilikçi özelliklerinden biri olan yüz tanima ile ekran kilidi açma özelligi her ne kadar ilgi çekici olsa da ekranda bu özellik için ayrilan bölme tasarimcilar için oldukça zorlayici olacak ama yaratici kullanimlar için de yeni bir kapi gibi düsünülebilir. Uçtan uca süper retina olarak tasarlanmis yeni iPhone, genislik olarak önceki iPhone 7 ve 8 ile ayni olsa da uzunluk olarak yaklasik yüzde 20 ek alan sagliyor tasarimcilara. Tabi bu uzunluk uygulama sahipleri için yeni bir güncelleme anlamina geliyor.

En altta gördügünüz çizgili alan, home butonunun yerini alan ve çok daha fazla islem için kullanilan alan. Yani uygulama gelistirirken bu alanin sizin navigasyonunuzu kapatmadigina emin olun. Yeni ekran tasarimina göre belki de önemli butonlari asagidan kaldirip farkli bir yere konumlandirmak daha etkili olabilir.

Dokunma hareketleri

iPhone X ile beraber asagidan yukarida, sagdan sola çesit çesit yeni dokunmatik fonksiyon eklendi. Uygulama gelistirirken veya var olan uygulamanizi güncellerken dilerseniz bu fonksiyonlarin bazilarini geçersiz kilabilirsiniz fakat bunu yaparken kullanicilarin aliskanliklarini olumsuz etkileyecegini unutmayin. Ayrica telefonun kendi özelliklerini kullanmayi da zorlastiracagi için kullanacaksaniz bile çok az kullanmaya çalisin.

Yüz tanima

Artik uygulamalarinizdaki Touch ID girislerini Face ID ile degistirmeyi unutmayin çünkü iPhone X kullanicilari bu özelligi yogun bir sekilde kullanacak gibi görünüyor. Uygulamalarinizi güncellemeden önce Xcode 9 simülatöründe test edebilir ve yapmaniz gereken temel degisiklikleri orada görerek yapabilirsiniz.

Haber Başlıkları

::::::::::::::        Tüm Haberler         ::::::::::::::
Bilgi Başlıkları

::::::::        Tüm Bilgilendirmeler        :::::::::
Makaleler

:::::::::::        Tüm Makaleler        ::::::::::::
Copyright (c) Ferdi DOĞAN