Is Var, Operatör Yok!

24.08.2017

Vinç sektörü eleman eksikliginden talep karsilayamiyor.

 

Vinç isletmecileri çalistiracak operatör bulamadiklari için taleplere cevap veremiyor. Ankara’daki 700 vincin yarisindan fazlasinin garajda bekledigini belirten Ankara Vinç isletmecileri Dernegi Baskan Yardimcisi Hasan Karadöl, “Isi ögretmek için 10 bin TL’ye kadar maasla 200 eleman ariyor, bulamiyoruz.” dedi.

Vinç operatörü eksikligi büyük projelere hizmet veren sektörü olumsuz etkiliyor.  En düsük 2 bin TL 'den baslayan ve tecrübeye bagli olarak 10 bin TL'ye ulasan maasa ragmen operatör bulunamadigi için, vinçler garajda bekliyor. 68 üye kuruluslari bulundugunu belirten OSTIM Atisan Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Ankara Vinç isletmecileri Dernegi’nin Baskan Yardimcisi Hasan Karadöl, "Acilen 200, kisa sürede ise 400 kisiye istihdam saglayabiliriz. Tüm illere yapacagimiz yönlendirmelerle bu sayi 2 bine ulasir. Maas iyi, yemek ve kiyafet ihtiyacini karsiliyoruz. Isi de seve seve ögretiriz" dedi.

“Kursa gönderir, yetistiririz”
Aylar önce ISKUR'a basvuru yaptiklarini belirten Karadöl, "Kapimizi çalan yok. Meslegimizin tek dezavantaji santiyede çalisiyor olmak ancak günümüzde modern santiyelerde isçilerin tüm ihtiyaçlari rahatlikla karsilaniyor" diye konustu. Kamyonet kullanabilen herkesin kolayca vinç operatörü olabilecegini ifade eden Karadöl, "G sinifi ehliyeti olana isi 1 ayda ögretiriz. Ehliyeti olmayan ise 1 yil boyunca bizimle çalisacagini taahhüt ederse kursa göndeririz ve masraflarini karsilariz." dedi.

"Isleri geri çeviriyoruz"
Ankara'da çok sayida büyük proje olduguna dikkat çeken Karadöl, "Her birimiz her hafta en az 2 isi geri çevirmek zorunda kaliyoruz. Ankara'daki 700 vincin 400, belki de daha fazlasi garajda yatiyor. Isçi bulamayan patron bizzat ise gidiyor, yine de yetisemiyor." dedi. Firmalarin isinin ehli operatörlerle çalismak istedigine de dikkat çeken Karadöl, "Biz yetistirmek için bile operatör bulamiyoruz" dedi. Vinçlerin birçok sektörde aktif rol aldigini belirten Karadöl, "Ankara'nin yükselen degeri savunma sanayisi taleplerine de karsilik veremiyoruz. Yeni üretilen füzeleri son kontrollerinin yapilmasi için laboratuvarlara biz tasiyoruz. Sadece insaat degil, her sektörde variz." mesajini verdi.

 

kaynak: http://www.ostimgazetesi.com/

Haber Başlıkları

::::::::::::::        Tüm Haberler         ::::::::::::::
Bilgi Başlıkları

::::::::        Tüm Bilgilendirmeler        :::::::::
Makaleler

:::::::::::        Tüm Makaleler        ::::::::::::
Copyright (c) Ferdi DOĞAN