Yazilim mühendisligi

Günümüzde yazilim sistemleri, bankaciliktan otomotiv sanayisine, saglik bilgi sistemlerinden sirket yönetimine, telekomünikasyon sistemlerinden hava tasimaciligina, çok genis alanlarda kullanilan bilgisayar sistemlerinin çok önemli ve kritik bir parçasini olusturuyor. Yazilim Mühendisligi 1968 yilinda NATO tarafindan gerçeklestirilen bir konferans esnasinda ortaya çikan yeni bir kavram ve yeni bir mühendislik alani olup, yazilim sistemlerinin mühendislik prensipleri çerçevesinde tasarimi, üretimi ve isletilmesini hedeflemektedir. Bilgisayar sistemleri artik günlük hayatin her alaninda yogun ve etkin bir sekilde kullanilmakta oldugundan, Yazilim Mühendisligi tüm disiplinlerde uygulamalari olan bir alan. 

Yazilimin günümüzde hizla artan önemi, tüm dünyada yazilim mühendisligi disiplinindeki çalismalarin yogunlasmasina neden olmustur. Yazilim mühendisligi disiplini 1968 yillarindan bu yana oldukça gelisme kaydetmis; yazilim gelistirme metodolojileri, programlama paradigmalari, programlama dilleri ve çesitli araçlarin gelistirilmesiyle hayli ilerleme sarfetmistir. Bu gelisime , IEEE (IEEE Computer Society) ve ACM (Association for Computing Machinery) gibi mesleki kuruluslarin önemli etkisi olmustur. Ayrica bu kuruluslar son yillarda, yazilim mühendisligi çekirdek bilgisinin tanimlanmasi ve bu bilgilerle uyumlu yazilim mühendisligi egitim programlarinin gelistirilmesine yönelik çalismalar da yapmaktadir. Bu baglamda, diger mühendislik dallarinda oldugu gibi yazilim mühendisligi için de ayri egitim programlarinin olusturulmasi gündeme gelmistir. Yazilim mühendisligi disiplinin olgunlasma sürecinde yazilim mühendisligi egitimi özel bir önem kazanmistir. Özel bir önem kazanan bu egitim programi için özel projelere baslanmistir. Genelde kisaltilmis adlariyla karsimiza çikabilecek olan bu projeler; 

SWEBOK(Software Engineering Body of Knowledge) : Yazilim mühendisligi çekirdek bilgisinin tanimlanmasi. 
SWCEPP(Software Engineering Code of Ethics and Professional Practice) : Yazilim mühendisligi etiklerinin tanimlanmasi. 
SWEEP (Software Engineering Education Project) : SWEBOK ile uyumlu olarak örnek bir egitim programi tanimlanmasi, olarak siralanmaktadir. 

Bu projeler siralandiktan sonra birlikte çalisan IEEE ve ACM yazilim mühendisligi egitimlerinin mufredatini tanimlamaya yönelik bir dizi çalimalar yapmis ve bu konu için arastirmalar yapmasi, gereklilikleri belirlemesi için bir kurul kurmustur. Bu kurulun yaptigi arastirmalar ve ulastigi bulgular neticesinde bir yazilim mühendisligi egitminin müfredat açisindan amaçlari dolayisiyla bir bireye kazandirmasi amaçlanan yetenekler; 

- Kullanici ihtiyaçlarini analiz ederek, uygun çözümlere tasarlayabilmek, 
- Kullanicinin belirledigi fakat genelde sürtüsmelere yol açan zaman, maliyet, kullanilabilirlik noktalarinda uzlasma saglayabilmek, 
- Mühendislik yaklasimlarini kullanarken etik, sosyal, yasal ve ekonomik ilgileri bütünlestirecek uygun çözümler tasarlamak. 
- Yazilim tasarimi, gelistirilmesi, gerçeklestirimi ve dogrulanmasi için bir temel saglayan mevcut teorileri, modelleri ve teknikleri anlamak ve uygulayabilmek. 
- Yazilim gelistirme ortaminda etkin olarak çalismak, gerekli oldugunda liderlik yapabilmek ve kullanicilarla iyi iletisim kurabilmek bir diger deyisle proje yönetimi becerisi. 
- Ilgili alanlardaki gelismeleri takip edip, uygulayabilmek 

seklinde siralanmistir. Sonuç olarak, amaçlardan da anlasilacagi üzere Yazilim Mühendisligi egitiminde teknik bilgi ve beceriler yaninda hukuki kavramlar, etik degerler, takim çalismasi,proje yönetimi gibi soyut fakat önemli olan kavramlarin da kisiye kazandirilmasi amaçlanmistir. 

Kurulun belirledgi amaçlar dogrultusunda belirlenen Yazilim Mühendisligi Egitimi Bilgi Alanlarini genis bir çeerçevede inceleyelim; 

Temel Bilgiler 

Yazilim mühendisliginin temelleri, yazilim mühendisliginin ürettigi ürünlerin niteliklerini anlatan teorik ve bilimsel , matematiksel temellerden ve öngörülebilir sonuçlar üreten ana ilkelerden olusur. Buradaki ana nokta, kaynaklari belirlenmis bir amaca dönüstürmek için mühendislik tasarimi ve mühendislik biliminin uygulanarak en uygun modellemenin yapilabilmesidir. 

Profesyonel Uygulama 

Teknik beceri gelisiminden çok düsünce gelisimini hedefleyen profesyonel uygulama, yazilim mühendislerinin, profesyonel ve etige uygun olarak uygulamam yapabilmeleri için sahip olmalari gereken bilgi, beceri ve davranislarla ilgilidir. 

Ihtiyaçlari Belirleme 

Kullanici ihtiyaçlarini mevcut teknolojilerle en uyumlu biçimde bagdastirarak çözüm tasarlayabilme. 

Yazilim Tasarim 

Adindan da anlasilacagi üzere teknikler, stratejiler, gösterimler ve desenlerle ilgilidir. Tasarim, kaynaklar, performans, güvenilirlik ve güvenlik gibi kisitlamalar gözönüne alinarak islevsel gereksinimlere uygun olmalidir. Ayrica, yazilim bilesenleri arasindaki içsel arayüzler, mimari tasarim, veri tasarimi, kullanici arayüzü tasarimi, tasarim araçlari ve tasarimin degerlendirilmesi de bu alanin kapsamindadir. 

Yazilim Olusturma 

Tasarimi belirlenmis yazilimin dökümantasyonu asamasidir. Isleyis, teknik vs. açisindan bilgileri içerir. 

Yazilim Gelisimi 

Yazilimin kullanima baslanmasindan sonra yazilimin desteklenmesi sürecini kapsar. Yazilimin eksiklerinin giderilmesi, test edilmesi,iyilestirilmesi gibi asamalari içeren bu asama maliyet gerektiren önemli bir asamadir. 

Yazilim Kalitesi 

Yazilimin kalite nitelikleri, kullanilabilirlik, güvenilebilirlik, güvenlik, bakima uygunluk, esneklik, etkinlik ve performans gibi kriterleri kapsamaktadir. 

Yazilim Yönetimi 

Yazilimin kullanimindan sonra etkin bir sekilde devam edebilmesi, varligini sürdürebilmesi için uygulama alanindaki tüm asamalarin izlenmesi ve kontrol edilmesini kapsar. Yazilim gelistirme projelerinin basarisi, farkli kollardaki islerin koordinasyonu, yazilim versiyonlarinin bakimi, kaynaklarin gerekli olduklari zaman var olabilmesi, projedeki islerin uygun olarak bölünebilmesi, iletisimin kolaylasmasi için kritik önemdedir. 

Yazilim mühendisliginin gerektirdigi nitelikler olarak belirtebilecegimiz bu tanimlar ülkemizde de yer alan lisans ve yüksek lisans yazilim mühendisligi egitimlerinde müfredatin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadir.

Makale:
Yazilim Mühendisligi Nedir ? Yazilim Mühendisligi Mustafa Alkan

Haber Başlıkları

::::::::::::::        Tüm Haberler         ::::::::::::::
Bilgi Başlıkları

::::::::        Tüm Bilgilendirmeler        :::::::::
Makaleler

:::::::::::        Tüm Makaleler        ::::::::::::
Copyright (c) Ferdi DOĞAN