Eski Cihazlarinizi Hizlandirmanin 10 Yolu

26.02.2017

 

 

Artik yaslansalar da eski cihazlarinizdan kopamiyorsaniz, yavasliklarinin üstesinden gelmeniz bu 10 basit ipucu ile mümkün!

 

Sürekli yenilenen ve kullanicilari da belirli araliklarla yeni cihazlar almaya iten teknolojiler arasinda artik eskimeye baslayanlari tamamen gözden çikarmak zorunda degilsiniz. Telefonlardan, eski dizüstü bilgisayarlara ve eski TV’lere birçok eski cihazinizi hizlandirarak bir anlamda yenilemeniz mümkün. Iste bunun 10 yolu:

1. Yedeklemek, temiz yüklemek veya geri yüklemek

Veri agirligindan, yamalardan, güncellemelerden ve yillardir yüklediginiz uygulama ve araçlardan dolayi artik iyice yavaslayan bilgisayar, telefon, tablet ve diger cihazlarinizi temiz bir yüklemeyle yenileyebilirsiniz. Bunu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken tek sey ise verilerinizin yedegini aldiginizdan emin olmaniz.

2. Fabrika ayarlarina dönün ve ardindan güncelleyin

PC’ler ve dizüstü bilgisayarlar gibi geleneksel bir biçimde güncellenmeyen eski TV’ler, cihazlar, oyun konsollarini fabrika ayarlarina döndürmek onlari yenilemek açisindan iyi bir çözüm olabilir. Böyle bir hamle yillar içerisinde yavaslayan söz konusu cihazlarin yeniden hizlanmasina yardimci olacaktir.

3. Gereksiz yazilimlari kaldirin ve yer açin

Eski cihazlarinizi hizlandirmanizin en etkili yollarindan birisi de cihazinizi yoran gereksiz yazilimlardan ve ön yüklemelerden kurtulmak. Bu sürecin Windows PC’lerde özellikle kolay oldugunu söyleyebiliriz. Fakat macOS’ta da fazla yorulmadan bu yazilimlardan kurtulmak mümkün.

4. Mümkünse Overclock uygulayin

Her ne kadar herkes için uygun olmasa da özellikle hiz ve performans açisindan bir artis istiyorsaniz aradiginiz sey artik yaslanmaya baslayan cihaziniza overclock islemi uygulamak olabilir.

5. Olabildigince düsük boyutlu ve açik kaynakli yazilimlar tercih edin

Eskiyen cihaziniza biraz nefes aldirmanin en etkili yollarindan birisi de yazilimlarin yeni, düsük boyutlu ve daha hizli olmalarina dikkat etmek. Bunu da, örnegin bir PC ya da Chromebook üzerinde Linux yükleyerek gerçeklestirebilirsiniz.

6. Konsollarinizdaki sabit diski güncelleyin

PlayStation 3 ya da 4’e bir SSD eklemenin cihazda belirgin bir performans artisi saglayacagi bir sir degil. Bazi durumlarda dahili sürücüyü degistirmek istemeyebilir, bunun yerine iyi bir harici sürücüyle bir depolama destegi almayi tercih edebilirsiniz. Diger yandan konsolunuzu DIY (kendin yap) anlayisiyla çesitli yöntemlerden yararlanarak çok daha saglam bir performansa sahip kilabilirsiniz.

7. Cihaziniz için en iyi güncellemeleri seçin

Elbette iPad’iniz ya da TV’niz için daha yüksek RAM ya da daha yüksek islemci elde etmek adina bir güncelleme yapmaniz pek mümkün degil. Fakat PC’ler açisindan yapilabilecek çok sey var. Bu anlamda dogru bir RAM güncellemesi ya da yeni bir SSD büyük fark yaratabilir.

8. Cihazinizin internet baglantisini kapatin

Özellikle "nesnelerin interneti" kapsamindaki cihazlar için önerdigimiz bu seçenek aslinda bütün cihazlarda da tercih edilebilir. Cihazlari gerekmedikçe internete bagli tutmamak birçok riski de onlardan uzak tutacaktir.

9. Düzenli bakim ve güncellemeleri kaçirmayin

Güncellemeler cihazinizin sadece güvenli olmasini degil ayni zamanda hizli ve optimize durumda olmasinin da önemli bir teminati.

10. Temizligi unutmayin

Fazla abartmadikça donaniminizi fiziksel olarak da yeterince temiz tutmanin önemi son derece büyük. Zira bazen bir bilgisayarin yavas olmasinin temel nedeni havalandirma deliklerinin tozla kapli olmasi ya da grafik kartin temizlenmeye ihtiyaç duymasi olabiliyor.

Haber Başlıkları

::::::::::::::        Tüm Haberler         ::::::::::::::
Bilgi Başlıkları

::::::::        Tüm Bilgilendirmeler        :::::::::
Makaleler

:::::::::::        Tüm Makaleler        ::::::::::::
Copyright (c) Ferdi DOĞAN