Adli Bilisim Mühendisligi nedir, nerelerde çalisir, ne is yapar, kaç lira kazanir?

Yüksek Ögretim Kurulu; 05.07.2012 tarihli toplantisinda Firat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi bünyesinde Adli Bilisim Mühendisligi Bölümü’nün kurulmasina onay verdi. Böylece Adli Bilisim Mühendisligi Türkiye’de ilk olarak Firat Üniversitesi tarafindan kurulmus oldu. Firat Üniversitesi, Adli Bilisim Mühendisligi Bölümü’nü kurarak, siber ortamda islenen bilisim suçlarini gün isigina çikaracak uzman mühendisler yetistirmenin ilk adimini atmis oldu.

Türkiye ‘Adli Bilisim’ kavrami

Teknoloji gelistikçe maalesef olumsuzluklar da çogaliyor. Internetin nimetlerinden faydalaniyoruz. Dünya artik avucumuzun içerisinde. Birçok sey yapabiliyoruz. Ama bu arada internet dünyasinda veya siber dünyada  suç isleme olanagi da artti. Maalesef bu suç isleme olanagi o kadar artti ki çok farkli alanlarda çok farkli amaçli suçlar islenebildigi, hatta internet ortaminda baslayan kavgalarin cinayetle sonlanabildigini de görebiliyoruz. Bazi kisiler var ki intihar edeceklerse basta Facebook’ta  onu yaziyor, arkasindan da Allah göstermesin intihar edenler çikabiliyor. Peki bunun Adli Bilisim ile ilisigi ne? Biliyorsunuz son zamanlarda internet üzerinden kisilerin mahremiyetini desifre etme, diger taraftan banka hesaplarini bosaltma gibi siber dünyada  suç türleri çogalmaya basladi. Tabii bunlarla ilgili Türkiye’deki sikinti su: Mahkemeler, bir konuyu açikliga kavusturmak için yetismis uzman eleman istiyorlardi. Sadece  bilgisayar mühendislerinin bu isi çözmesi de yeterli degildi. Çünkü özel bir alana yogunlasmak gerekiyor. Biyometrik sistemlerden anlayan, biyometrik sistemler derken parmak izi, göz irisi, avuç içi vs. bunlarla ugrasmis, bunlarla ilgili çalismalar yapmis  kisilere ihtiyaç var Türkiye’de. Bu dünyada da böyle…

Adli Bilisim mühendisligi, demek ki internet ortaminda siber dünyada islenen suçlara çözüm bulabilmenin, onlarin azalmasina destek verebilecek egitimlerin yapabilecegi bir bölüm olarak karsimiza çikmaktadir.

Bu bölüm ögrencileri bu egitim için ne kadar harç ödeyecekler?

Hazirlik birinci ve ikinci siniflar için toplamda 6000 TL ödeyecekler.Amerika’daki iki yil süre zarfinda okul harci olarak toplamda 12000$ ödeyecekler.

Not:

Bölümümüz 2014-2015 Egitim Ögretim Yilinda 40 Örgün Egitim, 40 Ikinci Ögretim ögrencisi alarak egitim hayatina baslayacaktir. Egitim-Ögretimin tümü Firat Üniversitesinde gerçeklestirilecektir. 2+2 yurtdisi(UOLP) programimiz henüz ögrenci almamaktadir. Harç ücretleri Teknoloji Fakültelerindeki herhangi bir bölüme uygulanan ücretler ile esdegerdir. Yurtdisi programimiz olmadigindan ayrica bir ücret ödenmeyecektir.

Hangi dersler verilecek?  Ne kadar ögrenci alinacak?

Ögrenciler birinci ve ikinci sinifta meslek dersleri olarak “Algoritma ve Programlama, Bilgisayar Bilimlerine Giris, Yazilim Mühendisliginin Temelleri, Ayrik Yapilar, Mantik Devreleri, Programlama Dilleri, Veri Yapilari, Mikroislemciler ve Programlama, Nesne Tabanli Programlama” derslerini alacaklar.

Üçüncü ve dördüncü sinifta ise“ Introduction to Digital Forensics (Sayisal Adli Bilimlere Giris), Special Topics on Programming Language C (C Programlama Dilinde Özel Konular), Database Management Systems (Veri Taban Yönetim Sistemleri), Networks (Aglar), Hardware Forensics (Donanimsal Adli Bilimler), Network Security (Ag Güvenligi) , Advanced Language Concepts (Ileri Dil Konseptleri), Numerical Methods (Sayisal Yöntemler), Malware (Kötü Amaçli Yazilim), Software Engineering (Yazilim Mühendisligi), Digital Forensics Tools (Adli Bilimlerde Araçlar), Cyber Warfare (Siber Savaslar) , Information Security (Bilgi Güvenligi), Cyber Law (Siber Hukuk), Professionalism and Ethics (Profesyonellik ve Etik)” dersleri verilecektir.

 

Ilk etapta ögrenci sayisini 30 rakaminda tutmayi düsünüyoruz. Ilk yillarda ögrenci sayisini artirmayi düsünmüyoruz, ama YÖK bazen bu sayiyi degistirebiliyor.

Türkiye’de Kriminoloji Enstitüsü mevcut degildir. Bu açigi nasil kapatmayi düsünüyorsunuz?

Sam Houston State Üniversitesi, Amerika’da  kriminal olaylar ve adli bilisim konularinda üst siralarda olan bir üniversitededir. Sam Houston State Üniversitesi’nde siber dünyada islenen suçlari  engellemek için  bu enstitü mevcuttur. Fakat su an için böyle bir enstitü kuramayiz. Ilk olarak lisans düzeyinde ögrenci alimini gerçeklestirmemiz gerekiyor. Sonrasinda da Kriminoloji Enstitüsünü kurabiliriz.

 

Hep denilir ‘Meslek lisesi memleket meselesi’ diye. Bu bölüm hangi puan türünde alim yapacak?  MTOK’tan alim yapilacak mi?

MF4 puan türü ile alim yapilacak. Ama meslek lisesinden gelen ögrenciler için ayri bir degerlendirme olacak.Yani meslek lisesi ögrencisi de  normal lise ögrencisi de MF4 ile girecek ancak, kendi aralarinda siralamaya tabi tutulacaklar.

Son olarak bölümün gelecegi hakkinda ne düsünüyorsunuz? Ögrencilere önerileriniz nelerdir?

Adli Bilisim Mühendisligi bölümü süphesiz ki çok popüler bir bölüm olacaktir. Bu bölümün en büyük avantaji ise 2+2 sayesinde hem Türkiye’de hem de Amerika’da egitim görecekler. Adli Bilisim Mühendisligi bölümü mezun vermeye basladiktan sonra kurumlar siber suçlarla mücadele etmek için bu bölüm mezunlarini tercih etmek isteyeceklerdir. Gelecegin parlayan meslekleri arasinda Adli Bilisim Mühendisligi de yer alacaktir. Siber dünyada ilk Adli Bilisim Mühendisi olmak bir ayricaliktir. Bu mezunlar kolay is bulup iyi maaslar alabileceklerdir.

Esra ÖZCAN’in Bölüm Baskani Prof. Dr. Asaf Varol ile röportajindan – Firat Üniversitesi

Haber Başlıkları

::::::::::::::        Tüm Haberler         ::::::::::::::
Bilgi Başlıkları

::::::::        Tüm Bilgilendirmeler        :::::::::
Makaleler

:::::::::::        Tüm Makaleler        ::::::::::::
Copyright (c) Ferdi DOĞAN